Ennistatud Eesti

Eesti vabariigi 1920.–1930. aastate kultuuripärandi restaureerimine

8.05-8.07.2008
Mikkeli muuseum

 

Mikkeli muuseumis on avatud Baltimaade Konservaatorite VIII konverentsi saatev näitus “Ennistatud Eesti. Eesti vabariigi 1920.–1930. aastate kultuuripärandi restaureerimine”.

ennistatud-eesti-1

Näitus on ühelt poolt pühendatud Eesti Vabariigi 90. sünniaastapäevale. Teisalt on näitus kummardus inimestele, kes on Nõukogude okupatsiooni eelsest Eestist pärinevaid esemeid tallel hoidnud ning ennistanud.

ennistatud-eesti-2

Näitusele on jõudnud vaid üks väike osa 1920.–1930. aastate ennistatud kultuuripärandist. Kõiki selle pärandi tahke 90 eksponaadiga näitus enesestmõistetavalt avada ei suuda. Seepärast on keskendatud kahele Nõukogude Eestile suurimat kontrasti pakkunud teemale – poliitilistele märkidele ja kodukultuurile.

ennistatud-eesti-3

“Vaba riik” on näituse osa, mis toob vaataja ette Eesti riigi eest Vabadussõjas võidelnud Võru ratsapolgule kuulunud sinimustvalge lipu, rahvusliku trikolooriga ja Tartu rahu järgsete piiridega maakaardid, Võru maakonna kohtuhoone kolme lõviga vapid ning hulga teisi esemeid-dokumente, mis Nõukogude okupatsioonivõimu silmis oleks võinud olemata olla ning mille peidikutest väljatoomise eest oleks saanud karistada.

ennistatud-eesti-4

“Kuldne kodu” on näituse osa, kuhu on välja pandud ennistatud lasteraamatuid ja mänguasju, daamirõivaid ja majapidamisvahendeid, kunstiteoseid ja albumeid, samuti seltside ja koropratsioonide elust jutustavaid esemeid. Seda, kuidas Teine maailmasõda ja Nõukogude okupatsioon ruineerisid Eesti olmet, argi- ja kultuurielu, teavad kõik. Eestiaegsed asjad koos nende juurde räägitud lugudega on aidanud sedalaadi raskustest üle saada.

ennistatud-eesti-5

Miks 1920.–1930. aastatest pärinevate esemete päästmine on tähtis ning kuidas seda tehakse? – on näituse keksed küsimused. Neid küsimusi lahatakse ka Mikkeli muuseumis korraldatavatel ekskursiooidel, filmiõhtutel, Laupäevaakadeemiatel ja noorteprogrammis “Päranduse päästmine”.

Näitusel osalevad: Eesti Ajalooarhiivi konserveerimistalitus, Eesti Filmiarhiiv, Eesti Kunstimuuseumi Restaureerimisosakond, Eesti Rahva Muuseumi konserveerimislabor, Eesti Rahvusraamatukogu Säilitus- ja ennistusosakond, Eesti Vabaõhumuuseumi Kogude- ja säilitusosakond, Ennistuskoda Kanut, OÜ Mandragora, Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu Restaureerimisosakond.

Näitus on avatud ka veebiaadressil http://ennistatudeesti.virtuaalmuuseum.ee

Näituse kuraator: Tiina-Mall Kreem
Veebinäitus: Andres Uueni (Ennistuskoda Kanut)
Näituse kujundajad: Mari Kurismaa (ekspositsioon), Mari Kaljuste (graafiline disain)

Näitus on avatud 8. juulini

Näitusel “Ennistatud Eesti” toimuvad üritused:

Laupäevaakadeemiad

17.05 kell 15.00 Ave Tarvas (Eesti Rahvusraamatukogu).
“Eesti Vabariigi metsade kaart 1923–1924: ennistamine ja säilitamine”

31.05 kell 15.00 Heige Peets (Ennistuskoda Kanut)
“Eesti ime: säilinud esimene rahvus- ja riigilipp”

Filmiõhtud

10.05 kell 18.00
“Vaba riik” ja ekskursioon näitusel

28.06 kell 18.00
“Kuldne kodu” ja ekskursioon näitusel

Osalemine muuseumipiletiga!

Noorteprogramm

Päranduse päästmine