Kadriorg ja barokk. Elu unistuste piiril

23. juuli – 5. oktoober 2008
Mikkeli muuseum

Kadrioru pargi- ja lossiansambli 290. juubelisünnipäeva puhul avatud näitus Mikkeli muuseumis. Näitus esitleb külastajatele Kadrioru lossi esise Alumise aia algupärast kujundust Peetri ajast ja selle võimalikku korrastamist tänapäeval.

kadriorg-ja-barokk-1

“Kadrioru 290. aastapäeval avatav näitus Mikkeli muuseumis vaatab Kadrioru lossi esise Alumise aia algupärast kujundust ja selle võimalikku korrastamist,” lausus Kersti Lootus, näituse kuraator, Kadrioru Park projektijuht. “Korrastatud Alumine aed on unistuste piir nii ajaloolisel kui ka kaasaegsel tasandil.”

kadriorg-ja-barokk-2

“Kadrioru jaoks tähendab Alumise aia korrastamine sise- ja välisruumide ühtsetele kaanonitele allutatud miljöö loomist,” selgitas Ivar-Kristjan Hein, Kadrioru kunstimuuseumi Mikkeli muuseumi kuraator. “Barokne Kadrioru loss ei funktsioneeri ilma oma välisruumita – pargita, vaid nad moodustavad ühtse kunstilise terviku.”

kadriorg-ja-barokk-3

Kadrioru pargis võib täna eristada kahte erineva käsitlusega pargiruumi – regulaarpark ja looduspark. Regulaarpark – Alumine ja Ülemine aed – töötab koos lossiansambliga. Lossi esine regulaarpark eksisteeris hooldamata kujul 20. sajandi alguseni. Siis mätastati osa diagonaalteedest ning tihendati puistut. Täiendavate istutuste tagajärjel saadi pimeaed, kus regulaarne struktuuri olemus säilis vaid teedevõrguna. Tänaseks on korrastatud Ülemine aed nn Lilleaed, korrastamist ootab Alumine aed.

kadriorg-ja-barokk-4

Näituse kuraatoriteks on Kersti Lootus ja Ivar-Kristjan Hein. Näituse kujundas Vladimir Anšon.

kadriorg-ja-barokk-5