Kadunud aegade aarded

7.02.2009-31.01.2010
Mikkeli muuseum

 

Näitus toob vaatajateni Eesti muuseumides ja erakollektsioonides leiduvad Egiptuse, Kreeka, Vana-Ida ja Kolumbuse-eelsete Ameerika kultuuride muistised. Näitus jääb avatuks 31.01.2010.

kadunud-aegade-aarded-1

Tuhandete aastate tagustest kõrgkultuuridest ei ole fotosid ega filme, mis lubaksid meil suurema vaevata mõista toonaseid inimesi ja nende mõttemaailma. Meie pilt Muinas-Egiptusest ja Mesopotaamiast on pandud kokku pika aja vältel kild-killult, läbi tuliste vaidluste, avastuste ja eksimuste. Iga leitud uus kivisse raiutud hieroglüüftekst või savist kiilkirjatahvel aitab mõistmisele lähemale, ent samas on selge – see on ikkagi vaid mosaiik, millest jääb palju kilde puudu.

kadunud-aegade-aarded-2

Näitus “Kadunud aegade aarded” koosnebki mineviku kõrgkultuuride kildudest, igaüks neist ometi vaatamisväärt ka fragmendina. Me ei tea näiteks, kellele kuulusid need viis tuhat aastat vanad Egiptuses valmistatud kivinõud. Ja kes kandis seda peenelt nikerdatud umbes sama vana Sumeri amuletti või kellele kuulusid need kaunilt maalitud Kreeka vaasid. Aga võime imetleda ammuste aegade kõrget käsitööoskust.

kadunud-aegade-aarded-3

Näitust saadavad “Laupäevaakadeemiad” iga kuu eelviimasel laupäeval Mikkeli muuseumis. Täpsemaid selgitusi näituse idee ja teostuse kohta saab kuulata juba

21. veebruaril kell 15.00, kui esineb näituse koostaja Pekka Erelt loenguga “Kadunud aegade aarded. Huvi vanade kultuuride vastu”.

kadunud-aegade-aarded-4

Näituse koostaja: Pekka Erelt

Näituse kujundus: Laika, Belka & Strelka

Näitus “Kadunud aegade aarded” sai teoks tänu Kadrioru Kunstimuuseumi, Mikkeli muuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi entusiasmile ning Eesti Kultuurkapitali toetusele.

Näituse “Kadunud aegade aarded” kataloog

Lae kataloog alla siit