Lasteaiale ja algkoolile

Tunni käigus vaadatakse koos erinevaid kunstiteoseid, lahendatakse põnevaid ülesandeid ning valmistatakse ise loovtöö.
Muuseumitund kestab kuni 90 minutit.

Muuseumitund vahetuval näitusel

Kunstikogujate salamaailm

näitusel „ Alfred Rõude. Missiooniga kollektsionäär

K 20.11.2019 kell 10:00

Koguda saab erinevaid asju: kommipabereid, raha, mänguasju, kive, aga ka kunsti. Johannes Mikkel ja Alfred Rõude olid kirglikud kunstikogujad, kelle kollektsioonid kasvasid nii suureks, et need ei mahtunud neil enam hästi kodudesse äragi. Kui Alfred Rõudele oli missiooniks omaaegsete ägedaimate kunstnike kollektsioneerimine, siis Johannes Mikkelile oli kunst elu eesmärk – kõige tähtsam asi üldse. Et kogu ka pärast tema surma ei laguneks, kinkis ta selle Eesti Kunstimuuseumile. Nii rajatigi kunagisse lossi köögimajja muuseum. Muuseumitunnis tehakse selgeks, kuidas maalid, graafika ja tarbekunst kollektsionääri kätte võivad jõuda ja milline väärtus on eri teostel nende omanikule. Lõpuks küsime, mida võib üldse koguda.

Märksõnad: kogumine, kunsti väärtus, koopia, originaal, jäljendus, võltsing

Loovtöö: „ Loo oma muuseum“ – joonistamine, lõikamine, töö liimiga

Märksõnad: kogumine, kunsti väärtus, koopia, originaal, jäljendus, võltsing

Muuseumitundide sari

Kunstimängud

Muuseumitundide sari lasteaiale ja põhikooli I astmele Eesti Kunstimuuseumi filiaalide vahetuvatel näitustel
Kestus: 90 minutit

Muuda kunsti vaatamine ja muuseumis käimine lastele igakuiseks traditsiooniks!

Muuseumitundide sari „Kunstimängud“ annab toreda võimaluse õppida tundma Eesti Kunstimuuseumi filiaale ja väljapanekuid. Sari koosneb Eesti Kunstimuuseumi vahetuvatele näitustele loodud haridusprogrammidest, millest igaüks toimib eraldiseisva tunnina, pidades silmas selleks tunniks seatud õpitulemusi ja eesmärke. Kunstimuuseumi omanäoliste filiaalide ja näituste külastamine tutvustab lastele põnevas ja vahelduvas keskkonnas eriilmelisi kunstnikke erinevatest ajastustest.

NB! Muuseumitunnid toimuvad erinevates filiaalides! Eesti Kunstimuuseumi haridustöötajad ootavad teid iga kuu vastavas filiaalis!

Vaata kava ja loe lähemalt

Muuseumitunnid püsinäitusel
Aastaringsed tunnid

Hiina muinasjutt
See lugu viib meid kaugele Idamaale – siidi, portselani ja budismi sünnipaika. Astudes mööda kujuteldavat Suurt Hiina müüri, kohtame viit püha looma: draakonit, kilpkonna, Bixiet, Qilini ja fööniksit. Mõni neist tuleb meiega kaugelt reisilt muuseumisse kaasa ja leiab koha kunstiteostel – vaaside ornamentidel või skulptuurides. Muinasjutuvestja aitab lastel need üles leida, et seejärel koos igaühele kaitsev amulett meisterdada.
Sobib Hiina uue aasta tähistamiseks!
Märksõnad: hiina kunst, portselan, pühad loomad

Hollandi muinasjutt
See lugu viib meid merereisile Delfti linna Hollandisse, kus 17. sajandil hakati valmistama sinivalget Delfti fajanssi ja kus tekkis uus eriline maalikunsti suund. Vaatame koos merd kujutavaid teoseid ja saame teada, kes olid marinistid. Seekord pajatab muinasjutt meile sellest, miks on merevesi soolane. Kujuteldavalt purjelaevalt, millega muinasjutureisile mindi, saab iga osaleja kaasa võtta omatehtud lipu.
Märksõnad: Delfti fajanss, maastikumaal, meremaal

Hispaania muinasjutt (jõuluprogramm)
Hispaania muinasjutt „Leib“ viib meid rännakule Kristuse aega. Justkui selle loo illustratsiooniks ripub muuseumis aukohal maal „Õhtusöök Emmauses“, mis kujutab Kristuse ilmumislugu. Muinasjutuvestja meenutab vanasõnu leivast ja paneb lapsi kaasa mõtlema, kas pidulaual saab aukohal olla vaid leib. Loovtööna valmivad jõuluehted, mida saab hiljem kuusele riputada.
Märksõnad: olustikumaal, õlivärvid, hispaanlaste jõulutraditsioonid

Taani muinasjutt
Ühe tuntuma muinasjutuvestja, kirjanik Hans Christian Anderseni lugu „Inetu pardipoeg“ viib lapsed koos vanematega taluõuele. 17. sajandi tundmatu saksa kunstniku maalil „Linnuõu“ on kujutatud palju väga erinevate iseloomudega linde – nagu kuulsas muinasjutuski. Tunnis proovitakse end ette kujutada mõne linnuna. Kohtumise lõpus valmib igaühel paberist luigekujuline pulganukk.
Märksõnad: Hans Christian Anderseni muinasjutud, kirjandus, muusika

Saksa muinasjutt
Meisseni portselani vaadates minnakse külla mitmele muinasjutule. Kogu muuseum muutub võlumaaks. Koos Robert Schumanni lauluga tervitavad lapsi lustlikud ahvikesed, koerakestega daam, tähelepanelik faasanite pesakond, tugev mooramees kimliga, elegantne lilleneiu, noor aednik jpt. Seekord on loovülesandeks muinasloo väljamõtlemine kõige rohkem meelde jäänud portselankuju kohta ja ühe miniatuurse kujukese restaureerimine.
Märksõnad: portselan, Saksamaa, restaureerimine

Itaalia muinasjutt
Mikkeli muuseum kutsub avastama imelist teatrimaailma läbi itaalia rahvateatri. Johannes Mikkeli kogus leidub kuulsa prantsuse kunstniku Jacques Callot’ pilte commedia dell’arte tegelastega, mis kujutavad näitlejate karaktereid ja tegevusi, aga ka ellusuhtumist ja väärtusi. Tihti on nende näod peidetud maski taha. Tunnis kehastuvad lapsed näitlejateks ja katsetavad erinevaid karaktereid. Teatrimängu kaudu leiatakse vastused küsimustele, kas maski kandev inimene jääb iseendaks või muutub teiseks ning kas meil läheb ka elus maske vaja.
Märksõnad: teater, kirjandus, kunst, erinevad karakterid