Tagasi kalendrisse

Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018. (Riiklik Tretjakovi Galerii, Moskva)

Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018. (Riiklik Tretjakovi Galerii, Moskva)

Aeg: 22.11.18–27.01.19  10:00–18:00
Asukoht: muu

Kolmapäeval, 21. novembril avatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelise programmi raames näitus „Piiride poeetika“. Eesti Kunstimuuseumi ja Riikliku Tretjakovi Galerii koostöös sündinud näitus paneb kahe muuseumi kogude põhjal kokku eesti kunsti mosaiigi läbi saja aasta.

Näituse raskuspunkt langeb Teise maailmasõja järgsetele kümnenditele, mil Tretjakovi Galerii alustas eesti kunstikogu loomisega. Neile kesksetele teostele luuakse Eesti Kunstimuuseumi kogude abil regionaalne kunstiajalooline kontekst. Näitust on võimalik käsitleda kui kontsentreeritud sissevaadet eesti kunstiajalukku, mis toob nõukogude perioodi kõrval välja Eesti modernismi seisukohalt olulisi loovisikuid Teise maailmasõja eelsest ajast ja 21. sajandi algusest.

„Piir“ on eesti keeles mitmetähenduslik mõiste, mis pole sugugi seotud üksnes riigipiiriga. Sõna „piiripoeetika“ kasutatakse piiriga seotud sotsiaalseid ja kultuurilisi kogemusi käsitlevates uurimustes, mis tegelevad muu hulgas sellega, kuidas piiri kujutatakse. Piirikogemused on eestlasi rikastanud nii oma juurte ja aluspõhja otsingutel kui ka kunstipraktikates. Näitust läbivad teemad uurivad piiri, koha ja nende tähendusviiside muutust ajas. Näitus on jaotatud viieks peatükiks: „Klassika“, „Õpetaja ja õpilane: Elmar Kits ja Ülo Sooster“, regiooni sümboliks olev „Meremaal“, „Siin ja mujal“ ning „Naiskunstnikud“.

Avamisel esitletakse näitusega kaasnevat raamatut.

Näitusel esindatud kunstnikud: Eduard Wiiralt, Peet Aren, Eerik Haamer, Arnold Akberg, Aleksander Krims, Felix Randel, Rein Tammik, Elmar Kits, Nikolai Kormašov, Ülo Sooster, Ando Keskküla, Jüri Okas, Lilli-Krõõt Repnau, Paul Sontag, Malle Leis, Anu Põder, Marge Monko, Dénes Farkas, Anna Škodenko, Krista Mölder, Ene-Liis Semper

Näitus „Piiride poeetika“ on osa Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelisest kultuuriprogrammist. Eesti Kunstimuuseumi välisnäituste kava algas eelmisel aastal koos Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algusega, mille raames jõudis Eesti Kunstimuuseumi ja EV100 koostöös Brüsseli Bozari kunstikeskusesse eesti kaasaegse kunsti näitus „Ekraani arheoloogia“ ning Rooma Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneasse näitus „Konrad Mägi“. 2018. aasta alguses nägi Rahvusgaleriis Washingtonis ja seejärel juba Kumu kunstimuuseumis suurnäitust „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“. Oktoobris avati Prantsusmaal Nantes’is koostöös Le Lieu Unique’i kunstikeskusega kaasaegse kunsti näitus „Üle voogava silmapiiri“. 15. novembrist näeb Jaapanis Okuni pühamus tuntud eesti kunstniku Kaljo Põllu graafikanäitust.

Näitus on Moskvas Uues Tretjakovis avatud 22.11.2018–27.01.2019.
https://www.tretyakovgallery.ru/exhibitions/poetika-rubezhey-estonskoe-iskusstvo-1918-2018/

Kuraatorid: Eha Komissarov, Tatjana Zeljukina
Näituse korraldus: Dimitri Mironov, Karin Pastak, Tatjana Gubanova, Anastasia Khristenko
Graafiline kujundus: Sandra Kossorotova, Aadam Kaarma
Ruumikujundus: Anna Škodenko

Toetajad ja koostööpartnerid: Riiklik Tretjakovi Galerii, Eesti Suursaatkond Moskvas, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, EV100

Täname: Elnara Taidre, Evelina Vedom, Vitali Belobrovtsev, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Kollektsioonid: Eesti Kunstimuuseum, Riiklik Tretjakovi Galerii, Tartu Kunstimuuseum, erakogud

     

Rein Tammik. Poiss fotoaparaadiga. 1981. Õli. Riiklik Tretjakovi Galerii, Inv. ЖС-2795