Türgi värvid ja lõimed

Gönül Paksoy ajatu rõivadisain

22. oktoober 2008–25. jaanuar 2009
Mikkeli muuseum

 

Gönül Paksoy loomingus on kooskõla mineviku ja oleviku vahel. Kunstnik kasutab Türgi päritolu käsitsikootud ajaloolisi või kaasaegseid kangaid, mida värvib looduslike vahenditega, värvidega, millel on võime haarata kaasa ja tekitada kaemus Türgi kultuurist. Uued kangad, millega ta täiendab vanu, või vanad kangad, millega täiendab uusi, ei ole ainult riidetükid, vaid iidse ja kaasaegse süntees, iseloomulik Paksoy kunstile.

tyrgi-varvid-ja-l6imed-1

Vahel kasutab ta rõivaste loomisel brokaati, mõnikord toorsiidist kootud kreppriiet, siis jälle siidsametit, lisades kompositsioonile teepõõsa oksad, granaatõunad või moonid. Nii võtab kuju täiesti omanäolise disainiga rõivaese.

tyrgi-varvid-ja-l6imed-2

Gönul Paksoy loomingu lähtepunkt on tekstiilide värvimine looduslike ainetega. Värvid ise on inspireeritud ajaloolistest Türgi vaipadest ja kilim’itest (väga tasase pinnaga gobeläänid või kootud vaibad mõlemal poolel paikneva geomeetrilise mustriga). Nende tähelepanuväärsemate tunnuste hulka kuuluvad värviküllus, värvikasutuse lihtsus ja ökonoomsus ning tasakaalukus.

tyrgi-varvid-ja-l6imed-3

Traditsiooniliste Türgi kangaste värvikombinatsioonide jäljendamine ei ole aga kunstniku eesmärk. Looduslikke värvaineid kasutades loob ta iseloomuliku paleti, muutes kanga tooni mitmete ülevärvimistega. Kangaste värvimine ning “lappimine” teiste kangastega meenutab kollaažikunstniku töömeetodit.

tyrgi-varvid-ja-l6imed-4

Tema kujundatud rõivaste klassikaliselt puhas ja selge joon tõlgendab minevikku, peab dialoogi kaasajaga ning mõjutab tulevikku. Ainelise mineviku säilitamine ja kasutamine muudab Gönül Paksoy loomingu ajatuks. Tegemist ei ole moekunstiga, mis leiab oma õigustuse lühikeseks hetkeks, et siis kaduda. Pigem on tema looming võrreldav maalikunstniku või skulptori omaga. Paksoy loodud rõivad on omalaadsed värvilised skulptuurid, kuid kivi, savi, puidu, õlivärvide või pastellide asemel kasutab kunstnik tekstiili ja looduslikke värvaineid.

tyrgi-varvid-ja-l6imed-5

Gönül Paksoy on teatavas mõttes kollektsionäär. Ta kogub vanu kangaid, kuid ei pane need lihtsalt tallele, vaid leiab kangastele hoolimata nende vanusest uue kasutusviisi. Ka kõige väiksem ja kulunum riidetükk saab tema käe all väärtuse. Gönül Paksoy tegeleb kangaste kui hinnaliste dokumentidega kultuurist, mida on vaja säilitada tulevastele põlvkondadele.

Näituse infovoldik (pdf)

Näituse koostas Gönül Paksoy koos Türgi Suursaatkonnaga Eestis ja Kadrioru kunstimuuseumiga.

Näituse toetajad on Kultuuriministeerium ja Türgi Riiklik Lennukompanii.

Näituse kujundasid Gönül Paksoy ja Tuuli Aule.