Eesti Kunstimuuseumi kullafondi 15. postmargil on Mari Kurismaa „Vaikuses“
Kumu kunstimuuseumis esitleti Eesti Kunstimuuseumi kullafondi sarja 15. postmarki, millel on kujutatud maalikunstnik Mari Kurismaa sürrealistlik teos „Vaikuses“. Esimest korda on kunstipostmargile jõudnud meie kaasaegse kunstniku teos. Margi ja esimese päeva ümbriku kujundas kunstnik Lembit Lõhmus.
„Eesti Kunstimuuseumi kullafondi sarja postmargid on alati valitud muuseumi pärandi paremiku hulgast. Tänavuse kunstiteose valik väljub esmakordselt vanema ajaloo raamidest, kullafondi margil on Mari Kurismaa 1988. aastal loodud maal. Kuna aastal 2025 avaneb Kumus Mari Kurismaa teoste näitus, oli seekordne valik igati kõnekas,“ ütles Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme.
Mari Kurismaa (1956) maalil „Vaikuses“ hõljub muna justkui kaaluta olekus metafüüsilises linnaruumis, tuues kokku Kurismaa loomingu kaks vastandlikku põhipoolust: armastuse reaalse arhitektuurse ruumi ja tingliku-kujuteldava maaliruumi vastu. Sürrealistide meelismotiivina võimaldas salapärane valge muna luua lõputult seoseid, sümboliseerides võimaluste paljusust või ülimat potentsiaali.
Mari Kurismaa sõnul on kunstnikul ikka hea meel, kui tema tööd leiavad kasutust. „Olen väga rõõmus ja tänulik, et minu vaikuses hõljuv muna saab nüüd ette võtta erinevaid rännakuid ja vahendada teateid inimeste vahel,“ lisas kunstnik. Mari Kurismaa kogus lapsena ka ise marke: „See aeg oli visuaalses plaanis vaikne, suletud ja tagasihoidlik, need väikesed pildikesed olid nagu võluportaalid teistesse aegadesse ja kohtadesse.“
Galerii
Margi tiraaž on 20 000 eksemplari ja ühe margi hind on 1,30 eurot. Kunstipostmarki annavad kolmepoolses koostöös välja: Omniva, Eesti Kunstimuuseum ja Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts. Traditsiooniliselt antakse kunstipostmark välja Eesti Kunstimuuseumi sünnipäeva puhul. 17. novembril tähistas Eesti Kunstimuuseum oma 105. sünnipäeva.
Postmargile ja esimese päeva ümbrikule valitakse mõni haruldane teos Eesti Kunstimuuseumi kullafondist. Varem on „Eesti Kunstimuuseumi kullafondi“ sarjas reprodutseeritud Nikolai Triigi, Henn-Olavi Roode, Lepo Mikko, Elmar Kitse, Herbert Luki, Karl Pärsimäe, Valve Janovi, Ülo Soosteri, Johann Köleri, Karin Lutsu, Felix Randeli, Pieter Brueghel noorema ateljee, Ado Vabbe, Gustav Adolf Hippiuse, Adamson-Ericu ja Konrad Mäe teoseid.