fbpx

Otsing

Johannes Mikkeli kunstikogu: portselan, maal, graafika Püsinäitus

Mikkeli muuseum
Täispilet: Mikkeli muuseum
9 €
  • Perepilet: Mikkeli muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Mikkeli muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Tundmatu autor. Linnuõu. Detail. 18.–19. sajand. Eesti Kunstimuuseum
Tundmatu autor. Linnuõu. Detail. 18.–19. sajand. Eesti Kunstimuuseum
Püsinäitus

Johannes Mikkeli kunstikogu: portselan, maal, graafika

Muuseumi püsinäituse tuumiku moodustab kõrvuti eksponeeritud Euroopa ja Hiina keraamika ja portselani ning Lääne-Euroopa maalikunsti väljapanek Johannes Mikkeli kogust.

Idamaade portselan

1997. aastal avati Eesti Kunstimuuseumi filiaalina Johannes Mikkeli erakogule pühendatud muuseum. 2022. aastal avati Idamaade portselani uuendatud väljapanek. Selles pannakse enam rõhku teoste Mikkeli kogusse jõudmise loole, kuid samuti esemete ajaloo, otstarbe ning valmistusviiside tutvustamisele.

Kuraator: Greta Koppel
Näituse kujundus: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Mari Kaljuste

Portselanikunsti ekspositsioon annab küllaltki tervikliku pildi selle kunstivormi ajaloost Euroopas 18.–20. sajandini. Iseloomulike näidetega on muu hulgas esindatud Meisseni portselanivabrik, Sèvresi portselanimanufaktuur, Peterburi Keiserlik manufaktuur ja Kopenhaageni Kuninglik portselanivabrik. Maalid seintel on valdavalt 17.–18. sajandist, domineerib 17. sajandi Madalmaade koolkond – neid maale liikus kunstiturul suhteliselt soodsa hinna eest ka kõige arvukamalt –, mida täiendavad üksikud näited Itaalia, Prantsuse, Saksa (ja Inglise) kunstist.

Maalide
hulgas kohtab nii koguja poolt imetletud tuntud kunstnike (P. P. Rubens, A. van Dyck, A. Canaletto, W. Hogarth) teoste koopiaid, aga ka mitmeid kunstiliselt kõrgetasemelisi ja tänase kunstiajaloo uurimise seisukohalt intrigeerivaid töid (tundmatu Hollandi karavadžisti „Õhtusöök Emmauses” (1630), 18. sajandi prantsuse hinnatud ajaloo- ja seltskonnapiltide maalija Jean-François de Troy „Moosese leidmine” (1714–1717)).

Johannes Mikkeli kogu püsinäitus annab põhjaliku ülevaate kollektsionääri kogust, selles avaldub nii koguja armastus kunsti ja kunstiajaloo vastu, püüd kultuuripärandit säilitada kui ka lihtsalt inimlik soov end iluga ümbritseda.

Mikkeli installatsioonituba. Kollektsionääril külas

Mikkeli muuseumi 20. aastapäeva tähistamiseks loodud kollektsionääri tuba meenutab tänaste muuseumieksponaatide privaatset mõõdet ja aega, kui nende esemete kodu oli erakollektsionäär Johannes Mikkeli (1907–2006) nõukogudeaegses 3-toalises tüüpkorteris Tallinnas. Temaatilise installatsiooniga kaasneb filmi- ja haridusprogramm, mis aitab tuua kunstiteosed, nendega seotud põnevad lood ja kollektsionääri antud tähendused paljudeni. Sest nagu Johannes Mikkel tavatses öelda: „Kunst leiab alati tee selleni, kes teda tõeliselt armastab”.

Kuraator: Greta Koppel

Mikkeli muuseumi virtuaalnäitus Vaata Mikkeli muuseumi näituseprogrammi