Otsing

Avaldatud 31.08.2021 | 09.03

Ekskursioonid, kontsert ja mälumäng Eesti Kunstimuuseumis võtavad kokku kahe väliskunstniku näitused

Carlos Alonso Pérez-Fajardo. Foto: Eesti Kunstimuuseum
Carlos Alonso Pérez-Fajardo, Zuloaga näituse kuraator. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Veel viimaseid päevi saab Kumu kunstimuuseumis näha armastatud läti kunsti klassiku Janis Rozentālsi isikunäitust „Janis Rozentāls. Elutants“, mis tõi esimest korda Eesti vaatajani mahuka ülevaate silmapaistva kunstniku loomingust. Näituse viimasel nädalal toimuvad Kumus ekskursioonid ja temaatiline mälumäng. Mikkeli muuseumis saab veel viimaseid päevi näha Hispaania 20. sajandi alguse ühe mõjukama maalikunstniku Ignacio Zuloaga loomingut. Näituse lõpunädala programmis on nii eriekskursioonid kui ka kontsert.

Janis Rozentāls (1866–1916) on ilmselt armastatuim ja mitmekülgseim kunstnik oma rahva kunstiloos, kes entusiastliku katsetajana tõi Riia ja laiemalt kogu Baltimaade kunstimaastikule Lääne-Euroopa värskeid kunstisuundi, nagu impressionism, juugend ja sümbolism.
Janis Rozentālsi seni suurima väljaspool Läti piire toimunud isikunäituse viimasel nädalavahetusel Kumus saab osaleda nii töötoas, ekskursioonidel kui ka seltskondlikus mälumängus. Laupäeval, 4. septembril kell 14 toimub prossi valmistamise töötuba. Samal päeval kell 14 alustab venekeelne ning kell 15 eestikeelne ekskursioon näitusel. Eestikeelse ekskursiooni viib läbi näituse valmimist konsulteerinud kunstiteadlane Liis Pählapuu. Päeva lõpetab kell 16 algav seltskondlik mälumäng kunstiteadlase ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõu Liisa-Helena Lumbergi eestvedamisel. Näitus „Janis Rozentāls. Elutants“ toimub koostöös Läti Rahvusliku Kunstimuuseumiga.

Ignacio Zuloaga (1870–1945) loomingule keskenduva näituse keskmes on hispaania kultuuri ja identiteedi küsimused, mida väljendavad kunstniku loodud sügavad ja sugestiivsed portreed ning tähendusrikkad maastikud. Näituse kahel viimasel lahtiolekupäeval, 4. ja 5. septembril jääb Mikkeli muuseum avatuks kella 20-ni, et kõik soovijad jõuaksid näitust külastada. Mõlemal päeval toimuvad ka kuraatorituurid: laupäeval, 4. septembril kell 17 tutvustab näitust kuraator Carlos Alonso Pérez-Fajardo (inglise keeles), kell 13 toimub Aleksandra Murre ekskursioon vene keeles. Pühapäeval, 5. septembril leiab aset näituse kuraatorite – Carlos Alonso Pérez-Fajardo ja Aleksandra Murre ühisekskursioon eesti ja inglise keeles. Näituse pidulikuks lõppsündmuseks on kontsert Kadrioru kunstimuuseumis. Esineb suurepärane kitarrimängija, Madridi Kuningliku Konservatooriumi professor Miguel Trápaga. Esitamisele tuleb värvikas valik hispaania klassikalisele kitarrile loodud muusikast, kõlavad ka kunstnik Ignacio Zuloaga lähedaste sõprade ja mõttekaaslaste Manuel de Falla, Joaquín Turina ning teiste teosed. Kontserdi avasõnad ütleb 26. augustil ametisse asunud Hispaania suursaadik Guillermo Corral.

Kahe suurepärase kunstniku ja oma rahva suurkuju – Janis Rozentālsi ja Ignacio Zuloaga näitused on avatud Kumu kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis kuni 5. septembrini.
Lisainfo näitustest ja kaasnevatest sündmustest siin.