fbpx

Otsing

Avaldatud 30.04.2024 | 14.51

Kevadpüha kunstiga: Eesti Kunstimuuseum ootab 1. mail külla

""
Raoul Kurvitz Kumu näitusel „Nende meeltes on lõputu universum“. Foto: Endel Apsalon

Kevadpühal on Eesti Kunstimuuseumi kõik filiaalid avatud ja seega avaneb kunstisõpradel hea võimalus täita maikuu esimene päev kunstielamustega.

Kevadist Kadriorgu nautides (ja Hans Hindpere igihaljast lugu „Kevad Kadriorus“ mõttes ümisedes) on paslik külastada Kumu kunstimuuseumi, Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi uusi ja vanu näituseid. Kumu kunstimuuseumis on värskelt avatud näitus  „Moraalihoidjad ja naised kirglised. Seksitöö kuvand Eesti kunstis 20. sajandi esimesel poolel“ ning veel viimaseid nädalaid saab uudistada näitust „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“.

Just kevadpühal avaneb Kumu sisehoovis Katja Novitskova näitus „Maa potentsiaal“, mis uurib teaduse, tehnoloogia, ilukirjanduse ja kuvandipõhise kultuuri seoseid. Neljal suurel alumiiniumskulptuuril on digitrükid kujutistest planeedil Maa, taevaobjektidest ja suurendatud, näiliselt võõrastest, ent siiski maistest organismidest.

Kadrioru kunstmuuseumi aprilli keskpaigas avatud näitus „España Blanca y Negra. Hispaania maastikud Fortunyist Picassoni“ toob aga koju kätte Hispaania modernismi suurmeistrid. Kumu kunstimuuseum on 1. mail avatud kella 18ni, Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum on samal päeval avatud kella 20ni.

Vanalinnas jalutades tasub aga Niguliste muuseumi tornigaleriis tutvuda näitusega „Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas“. Näitus toob esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. 2. mail kell 17 leiab samas aset näitusega kaasnev Anu Männi loeng „Palverändurid ja palverännupühakud kunstis“.

Niguliste muuseumist vaid umbes 50 meetri kaugusel asuvas Adamson-Ericu muuseumis avatud näitus „Tasakaalus(t väljas). Näitus märkamisest ja meelerahust“ kutsub mõtisklema, kuidas hoida elus tasakaalu ning tulla toime muutuste ja raskustega. Väljas on kaheksa nüüdiskunstniku looming, mis ühel või teisel viisil küsib tasakaalupunktide järele. Nii Niguliste muuseum kui ka Adamson-Ericu muuseum on 1. mail avatud kella 18ni.