Püsiekspositsioon

mikkel-kogu

Meisseni portselanivabrik, Johann Joachim Kändler, Figuur sarjast „Ahvikontsert”. 1753. Eesti Kunstimuuseum

Muuseumi püsinäituse tuumiku moodustab kõrvuti eksponeeritud Euroopa ja Hiina keraamika ja portselani ning Lääne-Euroopa maalikunsti väljapanek Johannes Mikkeli kogust. Portselanikunsti ekspositsioon annab küllaltki tervikliku pildi selle kunstivormi ajaloost Euroopas 18.–20. sajandini. Iseloomulike näidetega on muu hulgas esindatud Meisseni portselanivabrik, Sèvresi portselanimanufaktuur, Peterburi Keiserlik manufaktuur ja Kopenhaageni Kuninglik portselanivabrik. Maalid seintel on valdavalt 17.–18. sajandist, domineerib 17. sajandi Madalmaade koolkond – neid maale liikus kunstiturul suhteliselt soodsa hinna eest ka kõige arvukamalt –, mida täiendavad üksikud näited Itaalia, Prantsuse, Saksa (ja Inglise) kunstist.

Maalide hulgas kohtab nii koguja poolt imetletud tuntud kunstnike (P. P. Rubens, A. van Dyck, A. Canaletto, W. Hogarth) teoste koopiaid, aga ka mitmeid kunstiliselt kõrgetasemelisi ja tänase kunstiajaloo uurimise seisukohalt intrigeerivaid töid (tundmatu Hollandi karavadžisti „Õhtusöök Emmauses” (1630), 18. sajandi prantsuse hinnatud ajaloo- ja seltskonnapiltide maalija Jean-François de Troy „Moosese leidmine” (1714–1717).

Johannes Mikkeli kogu püsinäitus annab põhjaliku ülevaate kollektsionääri kogust, selles avaldub nii koguja armastus kunsti ja kunstiajaloo vastu, püüd kultuuripärandit säilitada kui ka lihtsalt inimlik soov end iluga ümbritseda.

Kollektsionääri pilguga. Johannes Mikkeli kunstikogu
Multimeedia-giid võimaldab tutvuda kollektsiooniga koguja pilgu läbi ning võrrelda kollektsionääri antud atributsioone ja legende muuseumi täpsustatud andmetega. Loodud dialoogi abil selgub teoste väärtus ja tähendus koguja jaoks, aga ka kollektsiooni laiem kultuurilooline tähtsus.