fbpx

Otsing

Püsiekspositsioon

Muuseumi püsinäituse tuumiku moodustab kõrvuti eksponeeritud Euroopa ja Hiina keraamika ja portselani ning Lääne-Euroopa maalikunsti väljapanek Johannes Mikkeli kogust.

2022. aastal tähistab Mikkeli muuseum oma 25. tegutsemisaastat eriprogrammiga, mille avaakordina avatakse 5. veebruaril Idamaade portselani uuendatud väljapanek.

Portselanikunsti ekspositsioon annab küllaltki tervikliku pildi selle kunstivormi ajaloost Euroopas 18.–20. sajandini. Iseloomulike näidetega on muu hulgas esindatud Meisseni portselanivabrik, Sèvresi portselanimanufaktuur, Peterburi Keiserlik portselanimanufaktuur ja Kopenhaageni Kuninglik portselanivabrik.

Maalid seintel on valdavalt 17.–18. sajandist, domineerib 17. sajandi Madalmaade koolkond – neid maale liikus kunstiturul suhteliselt soodsa hinna eest ka kõige arvukamalt –, mida täiendavad üksikud näited Itaalia, Prantsuse, Saksa (ja Inglise) kunstist.

Maalide hulgas kohtab nii koguja poolt imetletud tuntud kunstnike (P. P. Rubens, A. van Dyck, A. Canaletto, W. Hogarth) teoste koopiaid, aga ka mitmeid kunstiliselt kõrgetasemelisi ja tänase kunstiajaloo uurimise seisukohalt intrigeerivaid töid, nagu tundmatu Hollandi karavadžisti „Õhtusöök Emmauses” (1630) ning 18. sajandi hinnatud prantsuse ajaloo- ja seltskonnapiltide maalija Jean-François de Troy „Moosese leidmine” (1714–1717).

Johannes Mikkeli kogu püsinäitus annab põhjaliku ülevaate kollektsionääri kogust, selles avaldub nii koguja armastus kunsti ja kunstiajaloo vastu, püüd kultuuripärandit säilitada kui ka lihtsalt inimlik soov end iluga ümbritseda.

Installatsioonituba „Kollektsionääril külas“

Mikkeli muuseumi 20. aastapäeva tähistamiseks loodud kollektsionääri tuba meenutab tänaste muuseumieksponaatide privaatset mõõdet ja aega, kui nende esemete kodu oli erakollektsionäär Johannes Mikkeli (1907–2006) nõukogudeaegses 3-toalises tüüpkorteris Tallinnas. Temaatilist installatsiooni täiendab Andres Söödi dokumentaalfilm „Külaskäik“ (1987), mis aitab vaatajani tuua kunstiteosed, nendega seotud põnevad lood ja kollektsionääri antud tähendused. Sest nagu Johannes Mikkel tavatses öelda: „Kunst leiab alati tee selleni, kes teda tõeliselt armastab.”

Mikkeli Muuseumi virtuaalnäitus Vaata Mikkeli muuseumi näituseprogrammi