Tagasi kalendrisse

Komöödia kunst. Teatrikuu näitus commedia dell’arte’st

Komöödia kunst. Teatrikuu näitus <i>commedia dell’arte</i>’st

Aeg: 14.03.15–12.04.15  10:00–17:00
Asukoht: Mikkeli muuseum

Improvisatsiooniline komöödia, maskikomöödia, professionaalne komöödia – kõik need nimetused peegeldavad 16. sajandi keskpaigas esile kerkinud commedia dell’arte teatritraditsiooni erinevaid tahke. Selle juured olid ühelt poolt karnevali- ja laadakeskkonnas, teisalt teatriharrastust viljelevas õpetatud seltskonnas, kus tunti antiikautoreid ja humanistlikku kirjanduspärandit.

Prantsuse kunstnikku Jacques Callot’d (1592–1635) võib pidada üheks olulisemaks commedia dell’arte traditsiooni jäädvustajaks. Esimesed kujutised commedia dell’arte maskidest valmisid kunstnikul juba 1615. aastal, pikem sari pärast reisi Firenzesse – Toscana kui aktiivse teatripiirkonna südamesse. Kõige tuntum ja terviklikum on aga 1622. aastal valminud 24-leheline graafikasari „Balli di Sfessania” („Sfessania tantsud”), mis toob vaatajateni Napoli ja lõunapoolse Itaalia commedia dell’arte tüpaažide hoogsuse ja akrobaatilisuse.

Enamasti abstraktset skulptuuri- ja maalilaadi viljelevat skulptorit Boriss Ivanovi (1968) on Callot’ graafikasari inspireerinud looma tegelaskujudest kolmemõõtmelisi kujutisi, mille detailitäpsus ja peen viimistlus jäljendavad gravüüride filigraansust ning annavad edasi commedia dell’arte jõulist dünaamilisust.

Gravüürid: Jacques Callot (1592–1635) „Balli di Sfessania” („Sfessania tantsud”). Eesti Kunstimuuseum

Skulptuurid: Boriss Ivanov „Balli di Sfessania”. Must tamm. Kunstniku erakogu

Näituse kuraator: Kerttu Männiste
Näituse kujundaja: Maret Kukkur
Graafiline kujundaja: Kätlin Tischler

Täname: Eesti Kultuurkapital, VAT Teater, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Lisainfo:
Kerttu Männiste
kuraator-koguhoidja
tel 606 6410, 5684 2804
e-post kerttu.manniste@ekm.ee
Kadrioru kunstimuuseum
Weizenbergi 37, Tallinn
www.kadriorumuuseum.ekm.ee

Itaalia komöödia jätkub lavalaudadel!

VAT Teatri „Mirandolina” Kumu auditooriumis

Kõik jumaldavad Mirandolinat, kaunist, tarka ja nutikat perenaist. Kõik tema võõrastemaja külalised armuvad tema nõtkesse vaimu – kõik peale ühe härra. Ja sellest saab Mirandolinale suur väljakutse. Mirandolina esitab tuhandet rolli, mängib nüansside, toonide ja suhtumistega. Kordumatu mängulustiga saab ta mängujuhiks ja võitjaks.
Pärast kaht ja poolt sajandit maailma teatrilavadel mõjub Carlo Goldoni meistriteos „Mirandolina” („La locandiera”) siiani erakordselt kaasaegselt, sest sarnaselt sellele klassikalisele itaalia komöödiale põimuvad ning segunevad reaalsus ja väljamõeldis ka meie igapäevaelu teatrilaval.Elu on komöödia!

Lavastaja: Giorgio Bongiovanni (Piccolo Teater, Milano, Itaalia). Kunstnik: Pille Jänes. Valguskunstnik: Sander Põllu. Lavastaja assistent: Auri Jürna. Lavameister ja tehnik: Raul Õitspuu.
Osades: Katariina Unt, Peeter Tammearu (Kuressaare Linnateater), Tanel Saar, Ago Soots, Margo Teder, Meelis Põdersoo ning EMTA lavakunstikooli tudengid Lauli Otsar või Liisa Saaremäel ja Saara Nüganen või Ester Kuntu.

„Mirandolina” esietendus on 2. veebruaril 2015 Kumu auditooriumis.

Mirandolina banner 1000x1329Vaata lähemalt…