fbpx

Otsing

Publikupäev näitusel „Karikatuuri isa. Daumier’ looming R. Paul Firnhaberi kogust“ 27.04.2024
12.00–16.00

Mikkeli muuseum
Täispilet: Mikkeli muuseum
9 €
  • Perepilet: Mikkeli muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Mikkeli muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
""
Honoré Daumier. Invasion de Paris par les Bas-Normands. Sarjast „Les Trains de Plaisir“. Detail. 1852. Ilmus ajalehes Le Charivari. R. Paul Firnhaberi kogu
Kursus või töötuba
Loeng või vestlus
Näitusetuur
Pereüritus
Teemaüritus

Publikupäev näitusel „Karikatuuri isa. Daumier’ looming R. Paul Firnhaberi kogust“

Publikupäeva kava:

Kell 13 Pereprogramm „Karikatuuri võim“

Töötoas joonistame söetehnikas karikatuure ning meisterlike pilapiltide eeskujul katsetame erinevaid visandamisvõtteid. Näitusel uurime mängulise tegevuse abil karikatuuri tähtsust kunstiloos.

Kell 14 Naergem terviseks! Vestlus karikaturistidega AW stuff. 

Kuidas töötab karikatuur? Mille üle võib/saab naerda? Milline on sõna ja pildi roll naljapildis? Neid ja paljusid teisi küsimusi arutame koos Janno Pikkati ja Maari Soekoviga. Karikaturistidega vestlevad kunstiteadlaneAleksander Metsamärt ja Mikkeli muuseumi direktorAleksandra Murre.

Nende naljapilte oodatakse ja need saavad igapäevaelu tähisteks, sageli ka kiiresti levivateks kõnekateks meemideks. Janno Pikkati ja Maari Soekovi tandem loob humoorikaid pilte juba 2019. aastast. AW stuffi stiil on äratuntav, kaasaegne ja mahedalt irooniline. Nad ei puuduta poliitikat ega kuulsaid isikuid, nende pilk on ühiskonnal laiemalt, tavalisel inimesel tänavalt, mistõttu neid võib käsitleda tänapäeva ühiskonna peegeldusena.

Kell 15 Loeng „Liialdamise kunst. Karikatuuri lühiajalugu“. Lektor kunstiteadlane Aleksander Metsamärt

Tundmatu Teeba meister. Kass serveerib hiirele rooga. U 1295–1075 eKr. Lubjakivi, tint. Brooklyni kunstimuuseum

Sõna „karikatuur“ tuleneb itaaliakeelsest mõistest caricatura (liialdatud kujutis). Sellised pildid naeruvääristasid vaikse muigega inimlikke nõrkusi või viitasid terava satiirina ühiskonna varjukülgedele.

Varaseimad karikatuurid pärinevad Vana-Egiptusest, kuid veelgi laialdasemalt tehti nalja antiikühiskonnas. Huumor ei puudunud keskajalgi, kuigi küsimus, kas tõlgendada kujutatut lõbusalt või tõsiselt, võib jääda sageli lahtiseks. Edasi tõuseb aktuaalseks vaenulikke naabermaid tabav poliitiline satiir. 18. sajandil kujuneb Inglismaal välja juba üsna kaasaegne, nii uusi moevoole kui isegi valitsejaid kritiseeriv karikatuurilaad.

Massideni jõudsid karikatuurid 19. sajandil, kui neid hakati trükkima odavas rahvale suunatud ajakirjanduses ja peamiselt litotehnikas. Sel ajastul tegutsenud karikaturistidest on tuntuim Honoré Daumier. Samuti oli just tema see, kes arendas karikatuuri kui naljaka, kuid detailitäpselt kirjeldava joonistuse tänapäevale omases laadis ümber. Seetõttu võibki just Daumier’d nimetada kaasaegse karikatuuri isaks.