fbpx

Otsing

LAK-tund „Nutikad nõud“ Püsinäitusel

Mikkeli muuseum
Hind osalejale
6 €

Muuseumitunni eest tasumine arvega või kassas. Sarja tellijale soodustused.

Mehekujuline kruus. 1820. Eesti Kunstimuuseum
I kooliaste
LAK-tund
Lasteaed
Muuseumitund

LAK-tund „Nutikad nõud“

Muuseumitunni “Nutikad nõud” eesmärk on tutvustada vanaaegseid nõusid ning nende otstarvet, toetades muu emakeelega õpilast eestikeelses õppes.

Mikkeli muuseumi portselanivitriinides leidub nii tuttavaid tasse-taldrikuid kui ka tänapäeval harvemini kohatavaid esemeid. Pärast lõbusat kohvikannuvõimlemist oskab iga laps teha vahet tee- ja kohvikannul ning tunneb ära soustikannu ja supitirina. Otsime nõusid ka maalidelt, uurime levinumaid nõude valmistamiseks kasutatavaid materjale ning võrdleme nende omadusi. Arutleme, milleks üks või teine nõu kõige paremini sobiks ning mille poolest on nõud nutikad. Samuti vaatleme nõude kaunistusi, mille hulgas leidub midagi igale maitsele: idamaiseid draakoneid, lopsakaid lillekimpe, rohket kullatist, aga ka tagasihoidlikke mustreid. Loovtööna kavandame nähtust inspireeritud dekoori taldrikule.

Tund toimub eesti keeles. LAK (lõimitud aine- ja keeleõppe) metoodikal põhinevad loomingulised ja kaasavad tegevused toetavad ühtaegu keeleõpet ja kunstialaste teadmiste omandamist ning innustavad õpilasi eesti keelt kasutama.

Tundi kohandatakse vastavalt osalejate keeletasemele, kuid vajalik on vähemalt lihtsa, aeglase kõne mõistmine ning oskus lihtsamate fraaside ja lausete abil küsimusi esitada ja neile vastata.

Märksõnad: nõud, portselan, mustrid, materjalid, materjalide omadused, keeleõpe, kunstimõisted, oskussõnavara, aktiivõpe.

Muuseumitund lõimib kunstiõpetust, eesti keelt ja loodusõpetust

Tunni läbimisel õpilane:

  •  oskab nimetada ja kirjeldada erinevaid lauanõusid;
  •  oskab kirjeldada materjalide omadusi;
  • väljendab oma kehaga erinevate nõude kuju;
  •  kujundab mustri taldrikule.

Muuseumitund kestab 90 minutit.
Tundi saab tellida eesti keeles.

Ettepanekud eel- ja järeltegevusteks

Eeltöö sõnavaraga

  • Tunni broneerimisel saadetakse õpetajale muuseumitunnis kasutatava olulisema sõnavara loend. Soovitame selle enne tundi tulekut koos õpilastega üle vaadata.

Laste lemmiknõud

  • Paljudel lastel on oma lemmiktass või -taldrik. Vestelge laste lemmiknõudest: mis värvi ja kujuga need on, kas neil on mõni pilt või muster, mis materjalist on need valmistatud ja mida lapsed neist tavaliselt joovad või söövad. Lapsed võivad oma nõusid ka joonistada.

Virtuaalnäitus

  • Ettevalmistuseks või külastuse meenutamiseks on võimalik vaadata ka virtuaalnäitust